On All Pc Builds Use Coupon OASISFLATDEAL to get Flat 1500 Rs Discount
28% off
AMD Ryzen 7 3800X 3rd Generation Processor ( 4.5 GHz / 8 Cores / 16 Threads )
₹25,900.00Current price is: ₹25,900.00. Original price was: ₹36,000.00.
AMD Ryzen 7 3800X 3rd Generation Processor ( 4.5 GHz / 8 Cores / 16 Threads )
Buy Now
Add to cart
Product Description
The AMD Ryzen 7 3800X processor features AMD GameCache to reduce memory latency, enhancing frame rates in top games. With Precision Boost 2, it intelligently adjusts clock speeds in 25 MHz steps based on energy consumption and temperature for optimized performance. The One Click Overclocking function, powered by Precision Boost Overdrive, lets you easily boost clock speeds with a single click. AMD StoreMI Technology combines SSD and HDD storage into a hybrid drive, optimizing file access speeds. AMD SenseMI Technology uses machine learning to tailor performance based on your applications. Additionally, AMD Ryzen Master Utility offers personalized performance with up to four custom profiles and real-time system monitoring, including core clock rates and temperatures.
|
Specifications of AMD Ryzen 7 3800X 3rd Generation Processor
|
|
| # of CPU Cores | 8 |
| # of Threads | 16 |
| Base Clock | 3.9GHz |
| Max Boost Clock | 4.5GHz |
| Total L2 Cache | 4MB |
| Total L3 Cache | 32MB |
| Unlocked | Yes |
| CMOS | TSMC 7nm FinFET |
| Package | AM4 |
| PCI Express® Version | PCIe 4.0 x16 |
| Thermal Solution | Wraith Prism with RGB LED |
| Default TDP / TDP | 105W |
| System Memory Specification | 3200MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Warranty | 3 Years |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |




Reviews
There are no reviews yet.